вівторок, 12 вересня 2017 р.

Л.І.Глібов. Байки "Щука", "Вовк та Ягня" – перлини творчості українського байкаря

Тема. Л.І.Глібов. Байки "Щука", "Вовк та Ягня" – перлини творчості українського байкаря
Мета уроку: проаналізувати байки "Щука", "Вовк та Ягня", розкрити їх алегоричний зміст; розвивати навички виразного читання байок, ораторські здібності учнів, уміння аналізувати художній твір, робити висновки; виховувати у дітей моральність.
         Тип уроку: інтегрований урок.
Обладнання: портрет Л. І. Глібова, збірки байок, алегоричні малюнки та ілюстрації до творів письменника.

Хід уроку
1. Актуалізація знань учнів.
Виразне читання байки "Лисиця – жалібниця".
Бліц – аукціон "Запитання – відповідь".
– Хто такий байкар?
– Хто є засновником жанру байки?
– Назвати не менше п’яти байок Л. І. Глібова.
– Місце народження Л. І. Глібова.
– Освіта письменника.
– В якій сім’ї народився?
– Псевдонім Л.І. Глібова.
– Мета творів Л.І. Глібова.
– Прототип образу Лисиці-жалібниці.
– А пташенят?
– Алегорія – це…
– Мораль – це…
2.     Оголошення теми та мети уроку.
3.     Засвоєння нового матеріалу.
                                                                              
Виразне читання байки "Щука" учителем (або прослуховування грамзапису).
Робота над текстом байки (метод навчання "Евристична бесіда")
– Що в байці "Щука" вам здається  комічним? Чому?
– За які провини Щуку було притягнуто до суду?
– Чому суддів змальовано в образах Ослів, Цапа, Шкапи, а стряпчого – в образі Лисиці?
– Як варто зрозуміти рядки:
Усе народ, як бачите, такий:
 Добрячий та плохий…
– Як виправдалася ця авторська характеристика в діях та поведінці суддів?
– Виділіть у байці місця, де говориться про стосунки між Щукою і Лисицею. За що і як саме Лисиця віддячила Щуці?
– Чи справедливим був вирок суду? Яка головна думка твору?
–  Які народні прислів’я використав у байці Глібов?

Виразне читання байки "Вовк та Ягня".
– Давній мудрець Езоп сказав "У сильного завжди безсилий винен". Чи можемо вважати, на прикладі байки "Вовк та Ягня", що, справді, для сильного завжди безсилий винен? (створення проблемної ситуації на основі проблемного запитання).
Евристична бесіда за змістом прослуханого твору.
– У чому полягає сутність конфлікту, зображеного у творі?
– Як проходить зустріч Вовка і Ягняти?
– Чому ця зустріч стала бідою?
– З якими намірами підійшов Вовк до річки?
– Доведіть усю безпідставність звинувачень Вовка.
– Кого зображено в образі Вовка?
– А Ягняти! На чиєму боці справедливість?
– В яких словах виражено мораль байки?
– Яка мова Вовка? А Ягняти?
Складання усної порівняльної таблиці-характеристики Вовка і Ягняти.
Заповнення таблиці.
Вовк
Ягня






Інсценівка за байкою "Вовк і Ягня" (завдання випереджувального характеру).

4.  Підбиття підсумків роботи.
– Які почуття викликала у вас байка "Щука"? А байки "Вовк та Ягня", "Вовк і Кіт"?
Метод навчання "Мікрофон"
– Діти, уявіть, що у ви передаєте однокласникам мікрофон та коротко по черзі скажіть, чого вас навчили байки Л.Глібова? 

5. Домашнє завдання.

Вивчити байку напам'ять. Скласти власну байку. Намалювати ілюстрації до байок. 

Немає коментарів:

Дописати коментар