середа, 20 вересня 2017 р.

Складання діалогів відповідно до запропонованої ситуації

Тема уроку. Складання діалогів  відповідно до запропонованої
ситуації (10 клас)
Мета уроку. Систематизувати та узагальнити знання учнів про види                                  мовленнєвої  діяльності, особливості діалогічного мовлення;  удосконалювати вміння складати діалоги та розігрувати їх відповідно до запропонованої ситуації спілкування; розвивати мислення, мовлення, комунікативні вміння, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати патріотизм.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Тлумачні словники, картки, запис пісні у виконанні О. Білозір "Україночка".
                                       
Хід уроку
1.                     Оголошення теми та мети уроку.

2. Організація навчальної діяльності учнів. Формування  груп по  чотири  учні: "Зима", "Весна", "Літо", "Осінь". Протягом уроку учні працюють у групах, за правильні відповіді отримують жетони. За кількістю жетонів у  кінці уроку буде визначено групу-переможця, а учні, які отримають найбільшу кількість жетонів, матимуть високі бали за урок.

3. Мотивація навчальної діяльності.
Заберіть у мене все, чим я володію                                                                                      
Але  залиште  мені  мою  мову.
І я  швидко  знайду  все,  що  мав.
                                                          Д. Вебстер, англійський  драматург
–  Як ви розумієте зміст епіграфу ?
        –  Отож , щоб мати в житті "все", необхідно добре володіти мовою.












4.     Актуалізація опорних знань учнів та засвоєння нового матеріалу.
         Робота у групах з карткою №1.  Повторимо види мовленнєвої діяльності самостійно  за допомогою картки № 1 і таким чином підготуємось до наступної  роботи.
Картка №1

                 Види  мовленнєвої  діяльності: 
    читання         аудіювання          письмо            говоріння

"Фольклорна естафета".
– Цей вид роботи допоможе перевірити, як ви вмієте розпізнавати види мовленнєвої діяльності. Кожна група зачитує  прислів’я, які ви  підготували вдома , а наступна –  називає вид мовленнєвої діяльності, про який йдеться у прислів'ї.
Починає виступати група "Зима".
    – Менше говори, то більше почуєш .    
    – Як напише писака, не злиже й собака.
    – Він язик припинати не звик.
    – Перо страшне не в гусака, а в дурня.
    – Де розумом не дійду, у книжці знайду.
–  Які види мовленнєвої діяльності ми будемо використовувати на уроці?

Мовленнєва  ситуація
– Щоб спілкування було ефективним, ми повинні чітко визначити особливості  мовленнєвої ситуації.    Складіть  схему мовленнєвої ситуації  на  основі  допоміжної  картки №2.
Група , яка першою складе схему, записує її на дошці. 
                                            

























  Картка 2
     Ситуація  спілкування, хто  адресат, де  спілкуємося, яка  мета  спілкування (з’ясування, повідомлення, спонукання), в офіційній  обстановці в неофіційній  обстановці.

Укладання  словника "Діалог" у  групах (робота  з  тлумачним словником).
– Пропоную уявити себе укладачами тлумачного словника і укласти словник до теми  нашого уроку.
    Діалог –
    Репліка –
    Стимул –
    Реакція –
    Репліка-стимул – репліка, що спонукає  до  відповіді або  дії.
    Репліка-реакція –  репліка, що  звучить у  відповідь.
Свій словник представляє група "Весна", інші групи доповнюють.
        
         Робота над складанням  діалогів.
        
Підготовка  до  спілкування. Ознайомлення із пропонованою ситуацією.
         – Дорогі діти, наш діалог присвячений болючій і водночас рідній кожному з нас темі –  "Україна та українці".
Учениця  виразно читає уривок вірша.
Я так її , я так люблю
Мою Україну убогу,                                                                                        
Що проклену святого Бога,
За неї душу погублю.
                           Т.Шевченко
Бесіда за запитаннями:
–  Чому тема "Україна і українці" є болючою, як ви вважаєте?
–  Чи погоджуєтесь ви з тим , що ця тема є рідною для нас? Чому?
–   Хто з вас за походженням українець? А в душі ?
–   Хто з відомих людей, на вашу думку,  є справжнім українцем ?
–   Як ви вважаєте, сучасні громадяни України пишаються тим , що вони українці?
–  Що необхідно зробити, щоб усі ми пишалися своєю Батьківщиною?

Прослуховування пісні та заповнення картки №3.
– Хочу познайомити вас зі справжньою українкою, яка своєю любов’ю до України ділиться з шанувальниками своєї творчості і про те, що вона українка, пишаючись, співає. Це Оксана Білозір.
Ваше завдання: прослухати пісню у виконанні О. Білозір "Україночка", яку ви будете обговорювати у своєму діалозі, та заповнити картку №3 (таблиця).          

            Картка №3
Діалог "(заголовок)"
Тема

Основна  думка

 Форма (монолог, діалог)

Стиль


– Зверніть увагу, вам необхідно дібрати оригінальний заголовок до діалогу, який містить тему роботи. До того ж слід визначити тему, головну думку, форму та стиль розмови.
Після роботи з карткою №3 кожна група повинна проконсультуватись із учителем щодо якості виконаного завдання та отримати дозвіл на складання діалогу.
Складання діалогів.
І етап: Кожна група створює першу частину діалогу ( початок ): 3 репліки-стимули, 3 репліки-реакції відповідно до теми.










ІІ етап: групи обмінюються  незакінченими роботами: "Зима" – "Осінь", "Літо" –  "Весна". Продовжують і закінчують діалог однокласників , при цьому підкреслюють найцікавішу фразу друзів (6 реплік).
ІІІ етап: Обмін діалогами (назад). Вибір найкращої репліки "суперників" (підкреслити її).
ІV етап: Презентація діалогів (по черзі кожна група):
два учні "теоретики" зачитують дані картки №3;5;
         два учні розігрують діалог;
один з учнів зачитує найкращі репліки.
Розпочинає група "Осінь". Максимальна кількість жетонів за презентацію – по 3 кожному учневі.
Учитель аналізує виступи.

5. Підбиття підсумків уроку.
1.Самоаналіз роботи груп.
         2.Аналіз роботи класу (метод "Мікрофон"): "Роботу класу оцінюю на …, тому що…".
3. Підрахунок жетонів. Визначення групи-переможця. Оцінювання.
4. Заключне слово вчителя. Закінчити урок пропоную словами Прометея українського слова Т. Шевченка, сподіваюсь, вони доторкнуться душі кожного з вас.
Любітеся, брати мої,
Україну любіте.
І за неї , безталанну,
Господа моліте.     

6. Домашнє завдання.
Скласти та розіграти діалог "Чи пишаєшся ти , що є українцем?".                                                                                                                                                         


Немає коментарів:

Дописати коментар